Jaką skrzynkę na listy wybrać? Jaką kupić?

Jaką skrzynkę na listy wybrać? Jaką kupić?

Remontując czy budując dom prędzej czy później staniemy przed koniecznością zakupu skrzynki na listy. Ponieważ oferta modeli skrzynek pocztowych jest bardzo szeroka i różnorodna, warto wiedzieć, które z nich są najchętniej wybierane i jakie czynniki przemawiają za tym czy innym wyborem.

Skrzynka pocztowa to już nie tylko pudełko do otrzymywania korespondencji – coraz częściej zależy nam na tym, by wygląd skrzynki współgrał z wyglądem domu lub poszczególnych jego elementów: drzwi, ogrodzenia czy akcentów dekoracyjnych. Jak jednak wybrać idealną skrzynkę na listy, skoro wybór jest tak duży? Wystarczy zajrzeć do dowolnego sklepu internetowego, specjalizującego się w sprzedaży skrzynek na listy, by zakręciło nam się w głowie: możemy wybierać pomiędzy modelami stojącymi i wiszącymi, w różnych kształtach i kolorach oraz wykonanych z różnych materiałów – m.in. z metalu czy stali nierdzewnej.

By ułatwić Wam wybór pokrótce omówimy najpopularniejsze i najchętniej kupowane modele skrzynek pocztowych, dostępne w ofercie polskich i zagranicznych producentów.

Skrzynki pocztowe najważniejsza jest funkcjonalność

Nim przejdziemy do omawiania różnych modeli skrzynek pocztowych, warto zwrócić uwagę na jeden ważny fakt. Chodzi mianowicie o to, że nasza skrzynka pocztowa przede wszystkim musi być funkcjonalna, a więc musi spełniać określone kryteria. To nie tylko kwestia prawa (tak, wymiary skrzynek pocztowych i ich umieszczenie jest uregulowane prawnie), ale również wygody: posiadając niedostosowaną skrzynkę pocztową (np. ze zbyt wąskim otworem wlotowym) ryzykujemy, że listonosz nie będzie w stanie umieścić w niej naszej przesyłki, a jeśli już mu się to uda, to z kolei my możemy mieć problem z jej wyjęciem.

nowoczesnak skrzynka listowa

Jakie wymiary powinna więc mieć skrzynka pocztowa? Przede wszystkim musi umożliwiać umieszczenie w niej koperty w formacie C4, a więc o wymiarach 229x324 mm, oraz przechowywanie przesyłek o łącznej grubości 60 mm. Ważne jest też to, że skrzynka pocztowa musi chronić naszą korespondencję przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, a więc musi być wykonana z odpowiednich materiałów oraz szczelna i trwała. Powinna również zabezpieczać przed wyjęciem umieszczonych w niej przesyłek poprzez otwór wrzutowy – zapobiegnie to dostaniu się naszej korespondencji w niepowołane ręce (z prawidłowo wykonanej krzynki na listy wyjmiemy korespondencję tylko przy pomocy kluczyka). Warto pamiętać, że wszystkie te kryteria spełniają tzw. euroskrzynki (ich nazwa pochodzi od tego, że takie skrzynki spełniają nie tylko wymagania ustanowione przez polskie prawo, ale też regulacje Unii Europejskiej), jeśli więc chcemy mieć pewność, że zakupiona przez nas skrzynka będzie spełniała wszystkie normy, zdecydujmy się właśnie na euroskrzynkę.

Nie musimy się przy tym obawiać, że euroskrzynki to brzydkie, szare bryły, które będą szpecić naszą elewację, ogrodzenie czy drzwi. Obecnie producenci mają w ofercie tak wiele modeli euroskrzynek, wykonanych z różnych materiałów i w różnych kształtach, że z pewnością bez trudu znajdziemy dla siebie model, który spełnia europejskie standardy pod względem budowy i wymiarów, a przy tym będzie dostosowany do naszych potrzeb estetycznych.

Mając już omówione kwestie praktyczne, przejdźmy do innych, nie mniej ważnych zagadnień i przyjrzyjmy się modelom skrzynek pocztowych, które cieszą się największym uznaniem i popularnością wśród klientów.

Eleganckie i wytrzymałe skrzynki na listy ze stali nierdzewnej

Decydując się na wybór skrzynki na listy często zastanawiamy się, z jakiego materiału powinna być ona wykonana, by jak najdłużej nam służyła, zachowując przy tym swój estetyczny wygląd. Jeśli zależy nam zarówno na eleganckim wyglądzie, jak i wytrzymałości, powinniśmy bliżej przyjrzeć się ofercie skrzynek pocztowych wykonanych ze stali nierdzewnej. Ten materiał charakteryzuje się dużą odpornością na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, dzięki czemu nawet długie lata działania słońca, deszczu czy mrozu nie wpłyną na jej wygląd.

nierdzewne skrzynki na listy

Dodatkowo skrzynki pocztowe ze stali nierdzewnej dostępne są w szerokiej palecie kolorów orz w różnych kształtach – od retro po nowoczesne, dzięki czemu z pewnością dostosujemy taką skrzynkę do innych elementów naszego domu.

Skrzynki na listy z wideodomofonem: wygoda i nowoczesność

Bardzo praktycznym i wygodnym rozwiązaniem są skrzynki na listy z wideodomofonem lub z domofonem. Stanowią one połączenie klasycznej skrzynki pocztowej z urządzeniem komunikacyjnym, umożliwiającym nam kontrolowanie tego, kto chce się dostać na teren naszej posesji, oraz zdalne zarządzanie otwieraniem bramy czy furtki wejściowej.

Warto pamiętać, by montaż skrzynki pocztowej z domofonem lub wideodomofonem zaplanować już na etapie budowy domu lub ogrodzenia, gdyż wymaga on więcej pracy niż montaż tradycyjnej skrzynki na listy. Z pewnością jednak warto rozważyć taką opcję, ponieważ połączenie skrzynki na korespondencję z domofonem lub wideodomofonem pozwala nie tylko na oszczędność miejsca (łączy w sobie różne funkcjonalności, dzięki czemu nie musimy montować osobno skrzynki pocztowej i osobno domofonu/wideodomofonu), ale również podnosi nasz komfort i bezpieczeństwo.

Przelotowe skrzynki na listy: wytrzymałość i dyskrecja

Ciekawym rozwiązaniem wartym rozważenia są również przelotowe skrzynki pocztowe, które od skrzynek tradycyjnych różnią się tym, że posiadają dwa otwory na korespondencję: jeden po zewnętrznej stroni ogrodzenia, który służy do umieszczania przesyłek wewnątrz skrzynki, i drugi, po wewnętrznej stronie, który umożliwia nam wyjmowanie korespondencji ze skrzynki.

Skrzynka na listy przelotowa to rozwiązanie bardzo funkcjonalne i wygodne, które dodatkowo zapewnia nam większą dyskrecję niż tradycyjna skrzynka pocztowa: by sprawdzić korespondencję lub ją wyjąć nie musimy otwierać bramki lub wychodzić na zewnątrz ogrodzenia, czego możemy chcieć z różnych względów uniknąć – wystarczy, że otworzymy otwór, znajdujący się po wewnętrznej stronie ogrodzenia.

skrzynki na listy przelotowe

Ze względu na swoją specyficzną budowę przelotowa skrzynka na listy wymaga jednak – podobnie jak skrzynka pocztowa z domofonem lub wideodomofonem – zaplanowania jej odpowiednio wcześnie. Taką skrzynkę umieszczamy bowiem wewnątrz muru czy słupka ogrodzeniowego, co może być trudne, gdy ogrodzenie jest już gotowe.

Skrzynki na listy wolnostojące a wiszące

Rozważając wybór skrzynki na listy możemy wybierać pomiędzy modelami wolnostojącymi oraz wiszącymi. Różnią się one od siebie sposobem montażu, a każdy z rodzajów ma swoje zalety i zastosowanie. Skrzynki na listy wiszące (nazywane również naściennymi) są mniejsze, tańsze i prostsze w montażu – wystarczy stabilnie przytwierdzić je do ogrodzenia, bramy czy drzwi lub elewacji domu. Z kolei skrzynki pocztowe wolnostojące, w zależności od rodzaju, to albo bryły, montowane bezpośrednio w podłożu, albo mniejsze konstrukcje na „nóżce”. Takie skrzynki pocztowe są na ogół większe niż skrzynki na listy wiszące, dlatego doskonale sprawdzą się w przypadku osób, które często otrzymują wielkogabarytowe przesyłki. Dodatkowo skrzynki na listy wolnostojące możemy zamontować w pewnej odległości od naszej posesji, co ma zastosowanie np. w przypadku osób, które mieszkają nieco dalej od drogi.