Skrzynki lokatorskie: Kto za nie odpowiada?

Skrzynki lokatorskie: Kto za nie odpowiada?

Posiadanie skrzynki pocztowej to duża wygoda, niezależnie od tego, czy mieszkamy w domku jednorodzinnym czy w bloku. Warto jednak wiedzieć, kto jest odpowiedzialny za montaż skrzynek i dlaczego ich posiadanie jest nie tylko komfortowe, ale również konieczne.

Coraz więcej osób jest świadomych faktu, że montaż skrzynki pocztowej to dziś obowiązek: jej nieposiadanie, zgodnie z polskim prawem pocztowym, zagrożone jest karą finansową, która w skrajnych przypadkach wynosić może nawet 10 000 zł! Już choćby z tego powodu warto zainwestować w skrzynkę na listy, zwłaszcza że większość modeli możemy nabyć w naprawdę atrakcyjnych cenach.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że posiadanie skrzynki pocztowej jest po prostu wygodne: nie musimy się obawiać, że nasza przesyłka gdzieś zaginie lub ulegnie uszkodzeniu, nie musimy też chodzić na pocztę za każdym razem, gdy spodziewamy się jakiejś korespondencji, bo listy i większość drobnych przesyłek listonosz spokojnie może zostawić w skrzynce pocztowej.

Skoro już wiemy, dlaczego skrzynkę pocztową trzeba mieć, zastanówmy się, kto powinien zadbać o jej dostarczenie i zamontowanie w odpowiednim miejscu.

Lokatorskie skrzynki oddawcze: obowiązek dewelopera lub wspólnoty

O ile w przypadku domków jednorodzinnych kwestia tego, kto jest odpowiedzialny za montaż skrzynki pocztowej jest dość prosta (skrzynkę ma obowiązek zamontować ten, kto jest właścicielem nieruchomości), to już budownictwo wielorodzinne budzi znacznie więcej wątpliwości. Często zastanawiamy się, kto ma zadbać o umieszczenie skrzynki pocztowej w bloku, kamienicy czy innego rodzaju domu wielorodzinnym: czy powinni się tego podjąć właściciele mieszkań czy też może lokatorzy?

skrzynki lokatorskie do bloku

Tymczasem odpowiedź na pytanie, kto jest odpowiedzialny za skrzynki lokatorskie w zabudowie wielorodzinnej, jest bardzo prosta: jest to obowiązek dewelopera, zarządcy budynku lub wspólnoty mieszkaniowej, nigdy natomiast pojedynczych osób, np. lokatorów czy właścicieli mieszkań w danym budynku wielorodzinnym. Kupując czy wynajmując mieszkanie w zabudowie wielorodzinnej powinniśmy otrzymać dostęp do skrzynki pocztowej, nie mamy natomiast obowiązku jej samodzielnego zakupu i montażu.

Zwróć uwagę nie tylko na obecność, ale też rodzaj skrzynki lokatorskiej


Co ważne, deweloper lub zarządca budynku ma obowiązek nie tylko dostarczenia lokatorom skrzynek pocztowych – musi również pamiętać, że skrzynki te muszą spełniać odpowiednie kryteria. Zwróć uwagę, czy skrzynka na listy w budynku wielorodzinnym, w którym mieszkasz, ma odpowiednie wymiary, a jej umiejscowienie umożliwia swobodny dostęp pracownikom Poczty Polskiej (np. czy skrzynki są umieszczone na odpowiedniej wysokości, w widocznym, ogólnodostępnym miejscu, czy zimą droga do skrzynek jest regularnie odśnieżana) – jeśli tak nie jest, listonosz może nie być w stanie dostarczyć Twojej przesyłki lub może tego odmówić.