Wybory korespondencyjne a brak skrzynki na listy

Wybory korespondencyjne a brak skrzynki na listy

Epidemia koronawirusa Covid-19 nie jest dziś jedynym tematem na topie. Drugi, wzbudzającym nie mniejsze zainteresowanie i kontrowersje jest zapowiedź przeprowadzenia korespondencyjnych wyborów prezydenckich. Byłyby to pierwsze w historii naszego kraju wyboru, w których oddawalibyśmy głos nie w lokalach wyborczych, ale w swoich domach i mieszkaniach, zakreślając pole wyboru na dostarczonej nam karcie do głosowania. I właśnie to budzi największe wątpliwości i obawy, a jednocześnie wiąże się z ryzykiem, którego nie wszyscy są świadomi. Jakim?

Za brak skrzynki na listy grozi Ci kara do 10 000 złotych!

Niewiele osób o tym wie, ale istnieje coś takiego jak Prawo Pocztowe. Dotyczy ono każdego właściciela nieruchomości, do której może być doręczana korespondencja. Prawo Pocztowe nakłada obowiązek wyposażenia swojej nieruchomości w korespondencyjną skrzynkę oddawczą, spełniająca określone wymogi. Najważniejszy z nich to możliwość pozostawienia w niej dużych przesyłek formatu C4. Brak skrzynki na listy może skutkować nałożeniem kary administracyjnej do 10 000 złotych!

Czy obowiązek posiadania skrzynki na listy to martwe prawo?

Oczywiście że nie. Każdy doręczyciel może potwierdzić jak irytujące są domy, nie posiadające skrzynki na listy. Utrudnia to doręczanie przesyłek w sposób szybki, sprawny i bezpieczny. Brak skrzynki może narażać listonosza na niebezpieczeństwo pogryzienia przez psa, jeśli wchodzi na teren nieruchomości. Jest również utrudnieniem dla samych mieszkańców. Brak możliwości dostarczenia przesyłki do skrzynki, często skutkuje pozostawieniem awizo i potrzebą samodzielnego udania się do placówki pocztowej. To jednak nie wszystko. Listonosz ma prawo zgłosić fakt braku skrzynki swoim przełożonym z dokładnym opisaniem sytuacji i związanych z nią zagrożeń. Na tej podstawie Poczta Polska może nałożyć na właściciela nieruchomości mandat. Jego wysokość to od 50 do 10 000 złotych. Sytuacje nałożenia mandatów za brak skrzynki na listy zdarzają się coraz częściej i najpewniej jeszcze bardziej się nasilą w najbliższym czasie. Dlaczego?

Wybory korespondencyjne, karty do głosowania i skrzynki pocztowe

Zbliżające się wybory korespondencyjne rodzą wiele pytań. Jedno z nich dotyczy sposobu dostarczania karta do głosowania. Czy będę one doręczane „do rąk własnych”, czy może pozostawiane w skrzynce na listy? Co w przypadku kiedy właściciel nie wyposażył swojej nieruchomości w taką skrzynkę? Nie trudno się domyślić że takich obiektów są tysiące, co może komplikować i wydłużać proces szybkiego dostarczania kart do głosowania. Daje to pełne podstawy sądzić, że w najbliższym czasie kary za brak skrzynki na listy będą nakładane na każdego, kto się z tego obowiązku nie wywiązuje. Ma to zmobilizować właścicieli do jak najszybszego zakupu skrzynki na listy i jej montażu zgodnie z zaleceniami. Będąc świadom tego, że maksymalna wysokość kary to aż 10 000 złotych, a cena nowej skrzynki pocztowej rozpoczyna się od kilkudziesięciu złotych, nikt nie powinien zwlekać z decyzją o jej zakupie. Jej obecność nie tylko uchroni przed wysoką karą, ale również umożliwi dostarczenie kart do głosowania, a w przyszłości ułatwi listonoszowi pracę.