Na co zwracać uwagę, wybierając skrzynki na listy

Na co zwracać uwagę, wybierając skrzynki na listy

Łatwy montaż skrzynki pocztowej – z fabrycznymi otworami

Jak zamocować skrzynkę na listy do ściany budynku lub ogrodzenia? Jeśli nie jest to skrzynka do wmurowania, konieczne będzie użycie kołków rozporowych. Aby mocowanie było trwałe i solidne, w skrzynce powinny być wykonane otwory. Najczęściej jest 4 szt w tylnej ściance. Ich samodzielne wiercenie może wiązać się z pewnymi trudnościami. Konieczność posiadania wiertarki i wierteł, a także ryzyko uszkodzenia fabrycznej powłoki antykorozyjnej. Dlatego kupując skrzynkę na listy, należy sprawdzić czy posiada ona fabryczne otwory montażowe. Są one wykonane na etapie produkcji, jeszcze przed malowaniem skrzynki na wybrany kolor. Ich krawędzie są zatem zabezpieczone przed korodowaniem.

Sucha korespondencja – ochrona przed wilgocią

Czy zdarzyło Wam się kiedyś wyjąć mokrą korespondencję z wnętrza skrzynki na listy? Jeśli tak, to przyczyną było niewystarczające zabezpieczenie jej przed wilgocią. Jest to szczególnie istotne w przypadku skrzynek do użytku zewnętrznego, narażonych na opady atmosferyczne.

Skrzynka pocztowa nieszczelna

Aby woda nie dostawała się do środka konstrukcji, powinna on być wyposażona w system kanalików i okapników, odprowadzających wodę na zewnątrz skrzynki. Ważna jest również obecność gumowych uszczelek, chroniących przed dostawaniem się wody najmniejszymi nawet szczelinami. Może do tego dochodzić podczas zacinającego deszczu. Niestety pomimo częstych pytań "czy skrzynka jest wodoszczelna?" Żaden Polski producent nie daje 100% pewności. Tłumaczą, że hermetycznych skrzynek na listy nikt nie produkuje. Wybierając skrzynkę należy się wpierw z nami skonsultować lub samodzielnie ocenić czy np otwór wrzutowy jest przysłonięty np klapką, czy szczelina jest odsłonięta. 

Szyld, czyli okienko w skrzynce na listy

Zastanawialiście się kiedyś, do czego służy to przeźroczyste, prostokątne okienko w skrzynce? Może ono mieć dwa zastosowania. Pierwsze, a zarazem główne, to informowanie o zawartości skrzynki, bez konieczności jej otwierania. Kiedy w okienku widoczny będzie element korespondencji, to znak że należy ją opróżnić. Część osób może jednak wykorzystać przeźroczysty szyld, aby umieścić w jego wnętrzu karteczkę z numerem domu. Jest to rozwiązanie dopuszczalne, choć naszym zdaniem wygodniej jest nakleić duży numer na obudowie skrzynki, a sam szyld wykorzystywać do sprawdzania, czy w skrzynce jest poczta.

okienko w skrzynce na listy

Zamek w skrzynce – bezpieczeństwo korespondencji

Tajemnica korespondencji powinna być pilnie strzeżona na każdym etapie jej doręczania. Również wtedy, kiedy została umieszczona w skrzynce oddawczej i oczekuje na wyjęcie przed adresata. Do momentu odpieczętowania koperty przed uprawnioną osobę, jej zawartość powinna znajdować się poza zasięgiem postronnych osób. Jak tego dokonać? Oczywiście kupując skrzynki na listy wyposażone w zamek. Najczęściej jest to zamek ryglowy wykonany z wytrzymałej stali, do którego w komplecie dołączono 2 lub 3 kluczyki. Zamek jest prosty w budowie, a zarazem niezawodny. Jego ewentualna wymiana na nowy nie sprawia trudności, a duża dostępność ułatwia szybką wymianę – np. po ewentualnym uszkodzeniu, próbie wyłamania lub kiedy zgubimy kluczyki.

Skrzynki na listy sklep