Rodzaje skrzynek na listy

Rodzaje skrzynek na listy

Wewnętrzne skrzynki na listy

  • Skrzynki lokatorskie – montowane na ścianach wewnętrznych budynków wielorodzinnych, głównie korytarzach, klatkach schodowych i przedsionkach. Skrzynka tego typu składa się z wielu powtarzających się modułów, po jednym dla każdego lokalu. Każda ze skrytek wyposażona jest w zamykane na zamek drzwiczki, otwierane na bok lub uchylne. Zależnie od modelu, dno skrytek lokatorskich może być płaskie lub ukośne. W tym drugim przypadku skrzynka zajmuje mniej miejsca – model polecany do wąskich korytarzy.

  • Skrzynki pocztowe przelotowe – jest to jeden z rzadziej spotykanych rodzajów skrzynek wewnętrznych. Skrzynki przelotowe przeznaczone są do montażu w drzwiach, prowadzących do poszczególnych mieszkań. Ze względów bezpieczeństwa, rozwiązanie to jest coraz rzadziej stosowane, ale w dalszym ciągu można się z nim spotkać. Po zewnętrznej stronie drzwi znajduje się panel z klapką zabezpieczająca wrzutnik, przez który dostarcza się korespondencję. Ta znajdując się po drugiej stronie drzwi, wewnątrz mieszkania, nie spada na podłogę, ale zatrzymuje się w specjalnie przygotowanej kasecie.

Zewnętrzne skrzynki na listy

  • Skrzynki zwykłe – jest to najbardziej podstawowy model pojedynczej skrzynki na listy. Występuje ona w rozmiarach odpowiadających korespondencji formatu C5 lub C4 i najczęściej jest wykonana ze stali. Posiada klapkę chroniącą otwór wrzutowy przed zalaniem wodą, a jej mocowanie może się odbywać do zewnętrznej ściany budynku lub ogrodzenia z siatki lub przęseł stalowych.

  • Skrzynki przelotowe – przeznaczone do montażu w ogrodzeniach murowanych. Posiadają dojście z dwóch stron. Od strony zewnętrznej jest to otwór wrzutowy, a od strony wewnętrznej, czyli ogrodu, drzwiczki zabezpieczone zamkiem. Wyjmowanie korespondencji jest dzięki temu łatwe i bezpieczne, nie wymaga wychodzenia na chodnik lub ulicę. Skrzynki przelotowe gwarantują ponadto duże bezpieczeństwo korespondencji, gdyż zostają trwale osadzone w murze z kamienia, cegły lub betonu. Tego typu skrzynki na listy mogą również występować w opcji z wieloma skrytkami. Instalowane są wówczas w ogrodzeniach budynków wielo lokalowymi

  • Euroskrzynki – instalowane są przed budynkami wielorodzinnymi, np. w pobliżu chodnika, dojścia, wejścia do budynku. Wyposażone są w stalową konstrukcję nośną, pozwalająca na stałe osadzenie skrzynki w betonowym fundamencie w ziemi. To rozwiązanie stosowane jest wówczas, kiedy z jakichś powodów skrzynka nie może być umieszczona na elewacji budynku – np. z powodu braku zgody konserwatora zabytków.

Zapraszamy do naszego sklepu skrzynkinalisty.pl