Skrzynka na listy – ozdoba czy obowiązek?

Skrzynka na listy – ozdoba czy obowiązek?

Posiadanie domku jednorodzinnego to z pewnością ogromna wygoda: nie musimy obawiać się, że będziemy przeszkadzać sąsiadom ale też nie musimy martwić się, że ich pies będzie przeszkadzał nam szczekaniem przez cały dzień lub ich wieczorne imprezy zakłócą nam nocny odpoczynek. Możemy mieć własny ogródek większy niż kilka skrzynek na balkonie, i więcej przestrzeni wewnątrz.

Z drugiej strony, będą właścicielami domku mamy też znacznie więcej obowiązków: nikt nie uprzątnie za nas opadłych jesienią liści czy nie odśnieży chodnika, nie naprawi cieknącej rynny czy uszkodzonego dachu. Wreszcie – nikt za nas nie będzie pamiętał o spełnieniu wszystkich obowiązków, jakie wiążą się z posiadaniem własnego domu – np. o montażu w widocznym miejscu tabliczki z numerem posesji czy skrzynki pocztowej.

Skrzynka pocztowa: wygodna...


Skrzynka pocztowa to niewątpliwe znaczne ułatwienie – niezależnie od tego, czy mieszkamy na wsi czy w mieście, w domku jednorodzinnym, bliźniaku, bloku czy kamienicy. Umożliwia nam otrzymywanie poczty, zaprenumerowanych czasopism czy większych przesyłek, a także awiz. Posiadając skrzynkę na listy nie musimy się obawiać, że niedbale pozostawiona przez listonosza przesyłka zmoknie lub ulegnie uszkodzeniu, że ktoś ją sobie przywłaszczy lub że po prostu pomknie gdzieś z wiatrem. Takie obawy dotyczą zwłaszcza przesyłek cennych oraz pism urzędowych, a odsuwa je od nas właśnie posiadanie skrzynki pocztowej.

...elegancka…


Odpowiednio dobrana skrzynka pocztowa, wykonana estetycznie z dobrej jakości materiałów, to także niewątpliwa ozdoba naszego domu. Obecnie bardzo szeroki wybór skrzynek na lity, oferowany przez polskich i krajowych producentów, umożliwia nam realizację niemal każdej fantazji jeśli chodzi o kształt, kolor czy wygląd skrzynki na listy.

Oczywiście, każda skrzynka pocztowa musi spełniać pewne normy, dotyczące jej wymiarów i pojemności (np. musi umożliwiać umieszczenie w niej przesyłki o wymiarach 23 cm x 32,4 cm i grubości 60 mm), określone przez regulacje Unii Europejskiej oraz polskie prawo pocztowe, poza tym jednak możemy wybrać taki model, jaki najbardziej nam odpowiada i współgra ze stylistyką zewnętrznych elementów dekoracyjnych domu – np. tabliczki z numerem domu, ogrodzenia itd.

nowoczesna skrzynka pocztowa

Mamy więc do wyboru skrzynki stojące i wiszące, wykonane z różnych materiałów i malowane na całą paletę kolorów. Możemy zdecydować się na praktyczną i funkcjonalną skrzynkę na listy z tubą na prasę lub nowoczesną skrzynkę pocztową z wideodomofonem, w ofercie znajdują się też skrzynki utrzymane w stylistyce nowoczesnej lub rustykalnej, np. ze zdobieniami na wzór metaloplastyki.
Najbardziej popularne i najchętniej wybierane modele skrzynek na listy to:

  • skrzynki na listy z domofonem lub wideodomofonem
  • skrzynki na listy przelotowe (posiadające dwa otwory, przeznaczone do montażu w murze lub słupku ogrodzeniowym)
  • skrzynki na listy ze stali nierdzewnej
  • skrzynki na listy klasyczne


Oczywiście to nie jest cała oferta, jaką w zakresie skrzynek pocztowych oferują producenci, dzięki czemu każdy może znaleźć taką skrzynkę, która pod względem wizualnym jak najpełniej spełnia jego wymagania. A co ważne, część producentów oferuje też skrzynki na listy wykonywane na zamówienie – jeśli więc nie znajdziemy takiej, która nam odpowiada, zawsze możemy zlecić jej wykonanie.

...i konieczna

Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z faktu, że posiadanie skrzynki na listy to nie tylko wygoda, ale również obowiązek, który spoczywa na właścicielu lub współwłaścicielu budynku mieszkalnego. Jeśli mieszkamy w bloku czy kamienicy nie musimy się tym przejmować – za zamontowanie skrzynek pocztowych odpowiada deweloper lub zarządca budynku wielorodzinnego, nigdy natomiast nie znajduje się to wśród obowiązków mieszkańców czy lokatorów, ani nawet właścicieli pojedynczych mieszkań. Mieszkając w budynku wielorodzinnym musimy więc posiadać skrzynkę pocztową, ale nie my odpowiadamy za jej montaż, a jeśli jej brak zostanie zgłoszony odpowiednim organom, to nie my zostaniemy obciążeni karą.

stojąca skrzynka na listy

Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się w przypadku domów jednorodzinnych – będąc właścicielem takiego domku to my mamy obowiązek montażu skrzynki na listy. No właśnie – obowiązek, bo skrzynkę pocztową, zgodnie z polskim prawem, musi posiadać każdy, a kto jej nie posiada, może zostać obciążony karą pieniężną. Jak mówi art. 127 ustawy Prawo pocztowe z dnia 23 listopada 2012 roku, kto nie posiada skrzynki pocztowej lub posiada skrzynkę niespełniającą wymogów, podlega karze pieniężnej, która wynosi od 50 zł do nawet 10 000 zł!

Z pewnością więc nie warto ryzykować – zwłaszcza, że posiadanie skrzynki pocztowej jest przede wszystkim wygodne, o czym wie każdy, kto choć raz oczekiwał na ważną przesyłkę lub pismo, a nie mógł być danego dnia w domu.