Skrzynka na listy wolnostojąca - kiedy jest niezbędna

Skrzynka na listy wolnostojąca - kiedy jest niezbędna

Wolnostojąca skrzynka na listy i jej zalety

Tego typu skrzynki na listy posiadają jeden lub dwa słupki, potocznie nazywane nogami. Ich dolna część zostaje zamocowana w gruncie, najczęściej na jeden z dwóch sposobów:

  • przyśrubowanie do utwardzonego podłoża, np. z kostki brukowej, betonu lub asfaltu;

  • zabetonowanie w otworze w ziemi, czyli prosty fundament, zwykle w trawniku.

Sposób montażu wolnostojącej skrzynki na listy powinien gwarantować pełne bezpieczeństwo jej użytkowania, stabilność i ochronę przed próbą kradzieży. Wygodny sposób montażu nie wymaga od użytkownika dysponowania specjalistycznymi narzędziami oraz zaawansowaną wiedzę czy umiejętnościami majsterkowania. Zanim jednak zabierzemy się za wybieranie takiej skrzynki i jej montaż, sprawdźmy, kiedy i gdzie sprawdzi się ona najlepiej.

Budynki zabytkowe i skrzynki na listy

Jeżeli budynek objęty jest ochroną konserwatorską, zazwyczaj nie można dokonywać żadnych ingerencji w jego elewację, w tym również zabroniony jest montaż skrzynek pocztowych. Jednocześnie jej posiadanie jest obowiązkiem, a za brak skrzynki grozi wysoka kara pieniężna, do 10 tysięcy złotych. Skrzynka wolnostojąca nie ingeruje w konstrukcję budynku i można ją w dowolnym momencie montować, demontować i zmieniać miejsce położenia. Świetnie sprawdzi się w otoczeniu starych kamienic, reprezentacyjnych budynków, a także willi i rezydencji.

Obiekty oddalone od drogi

Skrzynkę wolnostojącą powinny wybrać także osoby, których nieruchomość jest bardzo oddalona od głównej drogi. Aby nie utrudniać listonoszowi pracy i nie zmuszać go do pokonywania pieszo dużych odległości od drogi do domu, to właśnie przy zjeździe na posesję umieszcza się takie skrzynki. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się na dużych gospodarstwach rolnych, domkach letniskowych położonych głęboko w lesie, zakładach produkcyjnych oraz obiektach strzeżonych.

Zamknięte apartamentowce

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych coraz większą uwagę zwracają na bezpieczeństwo w swoich mieszkaniach i domach. Aby ograniczyć wejście do nich przypadkowym osobom, coraz częściej skrzynki na listy umieszcza się na zewnątrz budynku. W ten sposób doręczyciel ma łatwiejszą pracę i nie ma konieczności otwierania mu drzwi lub udostępniania kodów wejściowych. Bogaty wybór skrzynek klasycznych i nowoczesnych pozwala dopasować ich wygląd do architektury budynku, tworząc z nimi spójną i harmonijnie łączącą się całość.

Zobacz wszystkie skrzynki na listy wolnostojące