Szafki gazowe

Aktywne filtry

Decydując się na podłączenie do swojego domu lub innego obiektu błękitnego paliwa, jak powszechnie mówi się na gaz ziemny, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Jednym z nich jest przygotowanie miejsca pod zabudowę licznika gazu wraz z dwoma zaworami. Takim miejscem jest skrzynka gazowa. Dawniej skrzynki gazowe były instalowane na zewnętrznej ścianie budynku, wewnątrz ogrodu. Istnieją również sytuacje, w których taki gazomierz wraz z zaworami założony jest w środku obiektu. Jednak już od kilku lat, wszystkie nowe przyłącza gazu mają skrzynki gazowe umieszczone w granicy nieruchomości, najczęściej w linii ogrodzenia. Zapewnia to służbom nieograniczony dostęp do nich, co ma olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa w razie wystąpienia wycieku gazu lub pożaru budynku. Takie umiejscowienie skrzynki gazowej, pozwala na szybkie odcięcie dopływu paliwa. Jeśli muszą Państwo zakupić skrzynkę lub skrzynki gazowe dla swoich budynków, to mamy w ofercie ich największy wybór.

Jaką skrzynkę gazową wybrać?

Skrzynki gazowe zasadniczo możemy podzielić na dwa rodzaje — stalowe oraz plastikowe. Najczęściej kupowanymi są skrzynki gazowe z plastiku, wyróżniające się atrakcyjną ceną, małą wagą oraz dużą wytrzymałością wraz z łatwym montażem. W pewnych przypadkach konieczne jednak może być użycie skrzynek stalowych i takie również są u nas dostępne. Przeznaczone są do montażu bezpośrednio w ścianie zewnętrznej budynku, w której może znajdować się już specjalna wnęka. Sprawdzają się także podczas montażu w murowanych i kamiennych ogrodzeniach. Niezależnie od tego, jaką skrzynkę na gaz Państwo wybiorą, mogą być pewni, że otrzymany produkt będzie miał najwyższą jakość, został starannie wykonany i jest zgodny z obowiązującymi w Polsce normami i standardami.

Kolorowe skrzynki gazowe

Żółty to kolor w naturalny sposób kojarzony z gazem i w takim też kolorze najczęściej występują skrzynki gazowe. Jednak nie zawsze jesteśmy zmuszeni do montażu żółtej skrzynki gazowej. Jeśli informacje o jej kolorze nie zostały umieszczone w warunkach przyłączenia do sieci dystrybucyjnej gazu, możemy wybierać spośród kilku innych kolorów, takich jak brązowy, antracyt lub biały. Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, jeśli zależy Państwu na spójnym wyglądzie skrzynki z ogrodzeniem oraz otoczeniem budynku.

Dlaczego skrzynki gazowe mają otwory?

Oglądając różne modele skrzynek gazowych, można zauważyć, że wszystkie z nich mają drzwiczki z otworami. To nie przypadek. Są to specjalne otwory wentylacyjne, pozwalające skutecznie wentylować wnętrza skrzynki. Jeśli wewnątrz dojdzie do rozszczelnienia śrubunku lub gazomierza, charakterystyczny zapach gazu będzie wydostawać się otworami na zewnątrz, dając szansę jego wyczucia i wezwania odpowiednich służb. Szafki na gaz są także wyposażone w proste zamki ryglowe, których otwarcie i zamknięcie wymaga użycia specjalnego klucza o przekroju trójkątnym lub prostokątnym. Tego typu klucze występują w zestawie z szafkami, a w razie ich zagubienia, można je bez trudu dokupić lub otworzyć drzwiczki przy użyciu kombinerek, lub szczypiec, chwytając nimi trzpień zamka i przekręcając w bok.